RESTAURACJA CRISTALPATIO

Znakomita kuchnia, wspaniała atmosfera i nienaganna obsługa to jedne z licznych powody dla których warto odwiedzić nasz czarujący lokal. Nasza restauracja znajduje się w samym centrum pięknej i malowniczej Krynicy Zdrój. Przyjazna aura i ujmujący wystój wnętrza sprawiają, że czas spędzony z najbliższymi mija w błogiej atmosferze. Restauracja CristalPatio to miejsce do którego chce się wracać, mamy wielu stałych bywalców i rzesze przyjezdnych klientów żałujących że wpadli do nas tylko na chwile.


W starannie opracowanym menu znajdują się zarówna smakowite dania regionalne, najpopularniejsze potrawy kuchni tradycyjnej oraz nasza perełka, którą jest pizza z prawdziwego pieca sprowadzonego na specjalne zamówienie z Verony, opalanego drewnem bukowym. Używamy jedynie najlepszych i zawsze świeżych składników oferując szeroki i różnorodny wybór potraw, a wszystko przygotowane z dbałością i sercem.

Lokalizacja

Lokalizacja

Restauracja CristalPatio znajduje się na Aleji Nikifora Krynickiego, u podnóży Góry Parkowej oraz obok słynnego toru saneczkowego.

Największym atutem jest to, że restauracja znajduje się w samym centrum malowniczej Krynicy Zdrój, a jednak w spokojnym i pięknym jej zakątku.

historia

Trochę historii

Zakład przyrodoleczniczy dr Ebersa

Z początkiem roku 2007 w Krynicy uroczyście otwarto Hydropatrię – nowy obiekt o oryginalnej architekturze wzorowany na drewnianej XIX-wiecznej zabudowie uzdrowiska. W 2014 roku na skutek zmiany właściciela, restauracja zaczęła funkcjonować pod nazwą CristalPatio.

Właśnie w tym miejscu od 1884 r. działał Zakład Przyrodoleczniczy dr Ebersa – który w tamtych czasach uznawany był za jeden z najnowocześniejszych w Europie.

20 lipca 1884 roku na krynickiej Janówce (okolice źródła Jana) nastąpiło otwarcie Państwowego Zakładu Hydropatycznego. Kierownictwo tego działu lecznictwa powierzono znanemu wówczas specjaliście doktorowi Henrykowi Ebersowi. Początkowo stosowano tam jedynie kilka zabiegów wodoleczniczych (kąpiele, natryski, masaże wodne). Z czasem wprowadzono także leczenie prądem, naświetlanie lampą kwarcową i kąpiele borowinowe.

To właśnie sam dr Ebers sprowadził do Krynicy sławnego geologa z lwowskiego uniwersytetu – profesora Rudolfa Zubera - odkrywcę jedynego w Europie tak wysoko zmineralizowanego źródła ochrzczonego jego nazwiskiem. Kolejnym wielkim czynem i dobrodziejstwem dla Krynicy ze strony Ebersa było wyproszenie na własne nazwisko od rządu austriackiego w 1907 r. koncesji na budowę kolei z Muszyny do Krynicy. Najbardziej bohaterskim i chwalebnym czynem doktora było jednak ubłaganie wojskowych władz rosyjskich szykujących się do szturmu na Krynicę, by oszczędziły uzdrowisko podczas działań I wojny światowej. Przekonał wroga, że uzdrowisko jest polskie, a nie austriackie.

Podczas wybuchu II wojny światowej budynek zajęli Niemcy. Wyposażenie zabiegowe zostało doszczętnie zagrabione i wywiezione. Sam obiekt dostał się we własność państwa. Mimo starań wnuka dr Ebersa – Andrzeja Okszy – Grabowskiego, który proponował tam utworzenie muzeum krynickiej balneologii budynek został rozebrany pod koniec 2001 roku.

pijalnia wody

Pijalnia wody JAN

Tuż obok restauracji znajduje się zabytkowa Pijalnia wody mineralnej Jan.

Budynek usytuowany wśród parku pokrywa czterospadowy dach z kopułą, a oświetlają go stylowe latarnie. Pierwotnie stały tutaj dwa osobne pawilony nad każdym ze źródeł - Jan i Józef, w których rozlewano wody mineralne. Obecny budynek drewniany pochodzi z 1933 roku. Obydwie wody można wypić za niewielką opłatą, a przy okazji obejrzeć wystawę obrazów wewnątrz pijalni.

Zdrój Józef najpierw nosił nazwę Dudzik - od nazwiska pierwszego właściciela. Zarząd uzdrowiska zakupił go w 1880 r. i nadał imię Józef, aby uczcić Józefa Merunowicza, szefa Departamentu Sanitarnego Namiestnictwa we Lwowie, wielce zasłużonego dla Krynicy.

Drugie źródło dostało imię Jan, ponieważ takie imię nosił kąpielowy dostarczający wodę kuracjuszom na zabiegach borowinowych.